Ocean Mist

« Older Entries Kategoria O Kolumbie

30 Gru 2009

Co wniósł Kolumb

Najbardziej typowym spojrzeniem jest oczywiście twierdzenie, iż Krzysztof Kolumb przyniósł nam nowy świat, przyniósł nam w bardzo szeroko rozumianym sensie Amerykę. Jest to spojrzenie jednak bardzo zawężone, ponieważ Krzysztof Kolumb stał się, zwłaszcza w obecnych czasach czymś w rodzaju symbolu i swoistej ikony, która utożsamia pewne cechy cenione ogólnospołecznie.

Jak już wskazano powyżej Krzysztof Kolumb ceniony jest i kojarzony głównie z faktem odkrycia Ameryki. Fakt faktem dużo mniej osób wie, które rejony dokładnie Kolumb odkrył, ale jest to w tym momencie drugorzędne zagadnienia. Tak samo sytuacja miewa się w zakresie wiedzy docierania kolejnych ekspedycji Krzysztofa do konkretnych miejsc. Wiele osób wykazuje zdziwienie na twierdzenie, iż pierwsza ekspedycja nie dotarła do części kontynentalnej Ameryki. Oczywiście z dokonaniami geograficznymi pod względem dotarcia do nowego na tamte czasy kontynentu należy wspomnieć, iż Kolumb uważany jest za ostateczne obalenie poglądu na naszą planetę jako płaską oraz obalenie mitów związanych z istnieniem czegoś poza krawędziami Ziemi.

Te ściśle geograficzne i po części astronomiczne, oraz czasami wspominane aspekty żeglugi, to tylko jedne z główniejszych zagadnień, które Krzysztof Kolumb wniósł w nasze życie. Bardzo rzadko wspominane są aspekty związane z kulturą oraz ogólnymi zagadnieniami życia.

Typowym przykładem może być język codzienny i zapisane w nim idiomy czy powiedzenia. Przykładowo „nie bądź już taki Kolumb” to stwierdzenie na zaprzestanie udawania pozostawanie odkrywcą. Co więcej odnosi się to zarówno do odkryć naukowych, ale i w codziennym życiu. Taki stan nie jest przypadkowy i ma znaczenie w związku z silnym oddziaływaniem postaci Krzysztofa Kolumba.

Także w kontekście kultury i sztuki Krzysztof Kolumb jest jak najbardziej obecny. Przykładem mogą być przedstawienia teatralne, które oddają bardziej lub mniej prawdziwość historii, ale nie to jest najważniejsze. Krzysztof Kolumb istnieje jako postać wielu spektakli czy skeczy, także skeczach kabaretowych. Dodatkowo postać Krzysztofa Kolumba pojawia się na małym i dużym ekranie. Ten przypadek to także bardziej wnikliwe historie, przykładowo w filmach dokumentalnych na kanałach tematycznych lub bardziej fabularyzowane. Fakt pozostaje faktem i Krzysztof Kolumb jest postacią, która bardzo często goście w kulturze i rozrywce.

Podsumowując te fakty jak najbardziej można powiedzieć, iż standardowe przyporządkowywanie Kolumba jedynie w kontekście dokonań geograficznych i odkrywczych to tylko mała część tego, co osobistość ta wprowadziła do społeczeństwa międzynarodowego. Można powiedzieć, że wkład ten jest bardzo uniwersalny i łamiący wiele barier, choćby bariery językowe oraz granice państw. Dodatkowo Krzysztof Kolumb może zostać z całą odpowiedzialnością do kanonu klasycznych postać bohaterów i osób o wielkim wkładzie w życie i kształt świata. Nota bene Kolumb zmienił pogląd na kształt świata w odniesieniu dosłownym nie tylko przenośnym, co łączy go w pewnym sensie z naszym wielkim astronomem Mikołajem Kopernikiem.

28 Gru 2009

Kolumb to nie tylko wielkie odkrycie

Kiedy Krzysztof Kolumb w trakcie swojej pierwszej wyprawy odkrył nowy kontynent, którym okazał się być oczywiście Ameryka, zyskał bardzo dużą sławę oraz rozgłos. Była to bowiem szansa dla jego kraju, czyli Hiszpanii na to, że zdobędzie duże bogactwa i to w różnych postaciach, a także odkrycie to otworzyło przez Hiszpanami wiele nowych możliwości.

Przede wszystkim odkrycie Kolumba zapoczątkowało kolonizację Ameryki przez Hiszpan. Niestety jednak nie byli oni do końca świadomi wagi samego odkrycia, które zresztą często także przeceniali licząc na ogromne bogactwa. Niestety plemiona amerykańskie takich bogactw nie posiadały, co spowodowało bardzo duże rozczarowanie i było jednocześnie przyczyną wielu kłopotów Kolumba.

W pierwszej kolejności oczywiście trzeba niezaprzeczalnie uznać, że Kolumb rzeczywiście był naprawdę bardzo wybitnym żeglarzem, który charakteryzował się dużym doświadczeniem oraz niezwykła odwagą. Był on także bardzo ambitny i wytrwale dążył do celu, co doskonale widać kiedy przekonywał króla i królową Hiszpanii do tego, aby sfinansowali jego pierwszą wyprawę. Niestety jednocześnie Kolumb popełniał wiele błędów, które często były przyczyną jego kłopotów.

Głównymi błędami Krzysztofa Kolumba było na przykład zaniżanie wielkości Ziemi czy też wysokości samego równika, co powodowało często błędy nawigacyjne. Dodatkowo Kolumb był przekonany o możliwości dotarcia do Japonii i do Chin w sposób bezpośredni, co jednak za jego czasów było zupełnie niemożliwe, tym bardziej, że uważał możliwość dopłynięcia tam jeżeli z Europy wyruszy się na zachód. Dodatkowo w nie najlepszy sposób Kolumb zarządzał hiszpańskimi koloniami znajdującymi się w Ameryce, pozwalał na prześladowanie tubylców, a także przez wiele lat toczył spory dotyczące jego przywilejów i utrzymania władzy. Co więcej miał on w planach także odbycie podróży dookoła świata, podobnie jak jego „konkurent” Magellan, jednakże taka wyprawa nigdy nie doszła do skutku z wielu przyczyn.

Krzysztof Kolumb miał także wiele problemów spowodowanych tym, że nie przywoził on do Hiszpanii oczekiwanej ilości bogactw. Jest zdobycze były raczej dość skromne, a oczekiwania były jednak znacznie wyższe. Para królewska miała Kolumbowi za złe to, że nie przywozi do kraju dużych ilości złota, a także nawet i wielu różnych przypraw korzennych, które były najbardziej pożądane. Jest to jednak ściśle powiązane z przecenieniem kontynentu Amerykańskiego, który na owe czasy takich bogactw nie posiadał lub też Kolumb ie potrafił ich znaleźć i przechwycić, aby zawieźć je do Europy. Fakt faktem, odkrycie tego znanego żeglarza w dużej mierze poprawiło sytuację samej Hiszpanii jak i całego kontynentu europejskiego, a także w ujęciu długoterminowym to odkrycie miało naprawdę dużą wagę i to nie tylko pod względem ekonomicznym. Co więcej oczywiście dzięki Kolumbowi otworzyły się dla Europy zupełnie nowe szlaki handlowe dzięki czemu również znacznie zwiększyły się możliwości.

Doskonale widać więc, że Krzysztof Kolumb nie odnosił samych sukcesów, ale także i spektakularne porażki, choć na dzień dzisiejszy jego nazwisko i tak jest niezaprzeczalnym i rozpoznawalnym symbolem.

27 Gru 2009

Pierwsza wyprawa

4Kiedy Krzysztofowi Kolumbowi udało się zrealizowanie pomysłu wyprawy na zachód, 22 maja 1492 roku przybył on do portu Palos, gdzie otrzymał dwie karawele, co było zresztą rozkazem samego króla. Te dwie karawele, które Kolumb otrzymał do swojej dyspozycji nazywały się Pinta oraz Niña. Miały ono około dwudziestu metrów długości oraz siedem metrów szerokości, więc nie były to najmniejsze jednostki jak na tamte czasy. Jeżeli chodzi natomiast o okręt flagowy, to został on wydzierżawiony przez Kolumba Santa Maria, który był największą jednostką.

Załoga Kolumba na wszystkich trzech statkach wynosiła około dziewięćdziesięciu osób. Statki wyruszyły w podróż dokładnie 3 sierpnia 1492 roku i w niecały miesiąc później miały one postój w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Właśnie stamtąd dnia 5 września statki wyruszyły w drogę na zachód, co miało się okazać wydarzeniem przełomowym dla współczesnej Europy, o czym jednak jeszcze nikt nie wiedział. Statki płynęły następnie przez ponad dwa miesiące i kiedy można było już wśród załogi dostrzec oznaki zniecierpliwienia, w nocy 12 października został dostrzeżony ląd przez jednego z marynarzy o nazwisku Rodrigo de Triana. Wtedy to też wyprawa przybiła najprawdopodobniej do Wyspy Watlinga, która należy do Wysp Bahama. Na wyspie marynarze zauważyli, że miejscowi noszą różne piękne złote ozdoby i pytając o ich pochodzenie, otrzymali wskazanie drogi na południe. Kolumb obrał wtedy zupełnie nowy kurs i płynąć na południowy zachód odkrył następnie Kubę oraz Haiti, która to wyspa stała się kwaterą Kolumba zakochanego w jej pięknie.

Następnie niestety okręt flagowy którym była oczywiście Santa Maria uległ zniszczeniu, a jeszcze później w trakcie burzy został utracony także kontakt ze statkiem Pinta. Wtedy to też Kolumb, który przebywał na Niñi zdecydował, że wiadomość o swoim odkryciu drogi na nowy kontynent sam przekaże na dwór królewski i popłynął on z powrotem do Hiszpanii, gdzie dotarł 15 marca 1493 roku do portu Palos skąd wyruszał. Stamtąd Kolumb pojechał o Barcelony i osobiście poinformował o swoim odkryciu monarchów.

Jednak jeszcze przed wyjazdem do Barcelony, Kolumb sporo się napracował, aby móc rozgłosić wszemi wobec swoje odkrycie. Na kilka dni przed własnym wyjazdem do Barcelony wysłał on w pierwszej kolejności ludzi ze złotem oraz różnymi kolorowymi arami, do których należało rozgłaszanie, że Krzysztof Kolumb powrócił z podróży zwycięsko. Rozgłos oczywiście uzyskał, ponieważ na trasie ludzi wiozących złoto ustawiało się tysiące osób, które podziwiały pochód, z czego największą grupą gapiów były tak naprawdę dzieci.

Oczywiście kiedy Kolumb dotarł do Barcelony i spotkał się z Izabelą Kastylijską oraz Ferdynandem Aragońskim opowiedział im co widział i roztoczył przed nimi wizję nieograniczonego bogactwa. Byłoby to oczywiście bardzo korzystne dla Hiszpanii, dlatego też praktycznie bez większego wysiłku udało się Kolumbowi namówić władców na kontynuowanie wyprawy, z czego kolejnym elementem była oczywiście jego druga wyprawa.

26 Gru 2009

Odkrywca marzeń

11Czas wielkich odkryć datuje się na XV i XVI wiek. Pośród wielu ówczesnych podróżników, kilku na zawsze zapisało się w historii świata. Jednym z nich był Włoch, Krzysztof Kolumb. Służąc na dworze hiszpańskim, pływał pod banderą tego kraju. Było to spowodowane odrzuceniem przez inne państwa jego próśb o dofinansowanie. Plany Kolumba zainteresowały jednak Franciszka Aragońskiego i Izabelę Kastylijską, ówczesnych władców Kastylii.
Od końca średniowiecza, Indie i Chiny były dla Europejczyków niezwykle intrygującym miejscem. Chodziły bowiem pogłoski, że znajdują się tam ogromne złoża cennych kruszców. Poza tym, od lat przywożono stamtąd przyprawy, do których ludność zdążyła przywyknąć. Podróże do Azji zostały jednak przerwane, gdy Turcy opanowali tereny znajdujące się w pobliżu jedynego szlaku morskiego. W dodatku, wszystkie sprowadzane towary stały się bardzo drogie. Za wszelką cenę, próbowano więc odnaleźć inną, zachodnią drogę do tego kontynentu. Krzysztof Kolumb miał zatem jeszcze jedną przesłankę ku temu, by podróżować. Od lat marzył o dalekich wyprawach, a odnalezienie krótkiej i możliwej do przebycia drogi do Indii, przyniosłoby mu dodatkową sławę.
Urodzony w Genui żeglarz już jako młodzieniec interesował się żeglugą. Geografia i astronomia nie były mu obce. Z ogromem książkowej wiedzy i z doświadczeniem w pływaniu po wodach Europy, miał wszelkie predyspozycje, by podjąć próbę odnalezienia drogi do Indii. W sierpniu 1942 roku Krzysztof Kolumb i 90 innych członków załogi, odbiło od lądu. Droga nie była łatwa. Już na samym początku okazało się, że Pinta wymaga naprawy, której dokonana na Wyspach Kanaryjskich. Po kilku tygodniach, na morzu zapanowała cisza. Wokół okrętów zbierały się natomiast liczne wodorosty, utrudniające jakiekolwiek manewry. Jak dziś wiadomo, były to zjawiska charakterystyczne dla Morza Sargassowego. Jako, że jednak nadal nie było widać lądu, załoga zaczęła się buntować. Tym bardziej, że na statkach kończyły się zapasy artykułów potrzebnych do przeżycia.
Wreszcie, po tygodniach żmudnego rejsu, 12 października 1492 roku, jeden z żeglarzy zauważył skrawek ziemi. Niedługo potem, Kolumb i jego marynarze ujrzeli nagich ludzi o nieznanym im kolorze skóry. Pomimo początkowych, dziwnych zachowań tubylców, okazali się oni łagodni. Efektywny okazał się również handel wymienny, który prowadzili z nimi podopieczni włoskiego odkrywcy. Indianie, jak nazwano ich w przekonaniu, że ląd jest Indiami, byli gotowi oddawać swoje dobrodziejstwa w zamian za kolorowe szkiełka i ubrania. Załoga Kolumba otrzymała w zamian nieznane dotąd rośliny. Powszechne dziś tytoń, ziemniaki, czy kukurydza były przez pewien czas towarem eksportowym Ameryki.
Kolumb odbył jeszcze trzy następne podróże do swojej krainy. Kolonizacja nowej ziemi szybko przybrała postać barbarzyństwa. Rdzennych mieszkańców zabijano, odbierając ich tereny. Chociaż początkowo niewiele osób wierzyło w sukces żeglarza, Europa uzależniła się od Ameryki. Sam Krzysztof Kolumb zmarł w 1506 roku. Zapisał się w kartach historii jako odkrywca Haiti, Kuby, Wysp Dziewiczych, Małych Antyli i wielu innych lądów, znajdujących się na morzach nowego kontynentu.

  • Praca USA

    Stany Zjednoczone to modny kierunek emigracji wśród doskonale znających język angielski polaków. Praca USA to wiele możliwości i wspaniały kierunek rozwoju. Bilety lotnicze do USA nie są już takie drogie jak jeszcze kilka lat temu, a praca w Stanach Zjednoczonych przyciąga nie tylko polaków.
  • Kursy angielskiego

  • Loty do USA

    Tematy poruszane na naszym blogu to przede wszystkim: historia USA w tym ogromna rola Krzysztofa Kolumba, praca USA, zarabianie Stany Zjednoczone, bilety lotnicze do USA (w tym loty Kraków Chicago, lot Warszawa Nowy Jork, loty Kraków Nowy Jork), kursy języka angielskiego w USA oraz wiele innych, bardzo ciekawych informacji, jakie łączą Stany Zjednoczone Ameryki Północnej oraz Polskę.

    Język angielski jest stosunkowo prostym w nauce językiem oraz najpopularniejszym na świecie. Kursy języka angielskiego są organizowane w wielu miastach Polski, szczególnie w takich jak Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław czy Łódź. Daje to sporo możliwości nauki. W Stanach Zjednoczonych bez odpowiedniej umiejętności posługiwania się tym językiem niestety nasza kariera będzie bardzo powolna, a często wręcz niemożliwa. Dlatego jeśli naszym priorytetem jest praca USA musimy opanować ten język niemal perfekcyjnie.